Vodovodní filtry zvyšují kvalitu pitné vody. Jednotlivé typy filtrů odstraňují mechanické, chemické i biologické znečištění. Filtrace vody je nezbytná, pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů, své místo si ale najde i v domácnostech napojených na vodovodní řad. Klíčem ke správné funkci a efektivitě filtrů je jejich pečlivý výběr a pravidelná údržba.
Typy vodních filtrů
Na trhu narazíte na celou řadu filtračních systémů. Některé z nich jsou značně kontroverzní, nebo dokonce prokazatelně zdraví škodlivé (např. tzv. reverzní osmózy). Výběr proto nepodceňte a obraťte se na odborníky. Kvalifikovaný prodejce by měl nabízet výhradně produkty, které mají pro filtraci pitné vody příslušné certifikáty, a zároveň by vám měl být schopen vybrat řešení na míru. V každé domácnosti má totiž voda jiné složení, a proto nelze nabízet žádné univerzální řešení.
Důležitým krokem před pořízením filtru je proto rozbor vody v akreditované laboratoři. Výběr vodního filtru se poté odvíjí od typu nečistot, zdroje a množství vody, které potřebujete filtrovat. Domácí filtrace vody ze studny musí být důkladnější než filtrace vody z vodáren.
Filtry na pitnou vodu podle druhu nečistot
Mezi základní a v domácnostech nejčastěji používané filtry vody patří:
- mechanické filtry, které pomocí jemného sítka z vody odstraňují pevné částice,
- uhlíkové filtry, které zachytávají naprostou většinu chemického znečištění a zlepšují chuť a vůni vody,
- v případě zvýšeného obsahu minerálů také filtry na tvrdou vodu neboli změkčovače vody,
- výjimkou nejsou ani filtry na železitou vodu ze studny a filtry na další specifické problémy s vodou.
Filtry podle objemu filtrované vody
Hledáte filtr na vodu ze studny nebo vrtu? Pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů, je namístě pořídit tzv. filtry na vstupu, které se instalují na přívod vody a filtrují veškerou vodu v domě. Pokud máte vodu z veřejného vodovodu, obvykle si vystačíte s tzv. filtrem na vodu z kohoutku, který zlepší kvalitu vody například v kuchyni.
Před výběrem filtru zašlete vzorek vody na rozbor
Údržba mechanických filtrů na vodu
Filtry mechanických nečistot zachytávají drobné částice v sítku, které je potřeba pravidelně čistit, aby nedošlo k jeho ucpání. Čištění provádějte zásadně proplachem, aby se jemné sítko nepoškodilo. Doporučovaná frekvence čištění sítka je alespoň jednou za 3-6 měsíců. Jak na to?
Způsob proplachu se odvíjí od konkrétního modelu filtru.
- V případě základních modelů je nutné čištění provést manuálně, tedy uzavřít přívod vody před filtrem i na výstupu, vyjmout sítko a propláchnout jej v čisté vodě.
- Pokud máte filtr s proplachovacím ventilem, je údržba o něco snadnější. Jednoduše otevřete ventil a necháte z něj vytéct znečištěnou vodu do připravené nádoby.
- Zcela bezúdržbové řešení pak nabízí funkce automatického proplachu. Tyto filtry nejenže udělají veškerou práci za vás, ale dokonce i samy vyhodnotí, kdy je nutné proplach provést v případě diferenčního tlakového spínače. Vy tak nemusíte vůbec na nic myslet.
Jak funguje filtr s automatickým proplachem?
Samočisticí filtry využívají reverzní tok vody. V případě patentovaného systému zpětného proplachu filtrů Honeywell je sítko proplachováno svazkem vodních paprsků, které odstraní a vyplaví veškeré usazené nečistoty. Dodávka vody během proplachu není přerušena a nečistoty jednoduše odtečou do odpadu.
Proplach lze spustit buď manuálně pomocí kolečka, anebo lze k filtru pořídit řídicí jednotku, která proplach v případě potřeby spustí za vás.
Údržba uhlíkových filtrů
Aktivní uhlí zachytává široké spektrum nežádoucích látek ve vodě, přičemž zachovává optimální poměr minerálních látek. Aktivní uhlí má porézní strukturu a nečistoty se zachytávají v pórech. Pokud je vložka zanesená, další nečistoty už nemůže zachytávat a ztrácí svou funkci. Vložky s aktivním uhlím je proto nutné pravidelně měnit, případně je zaslat na tzv. regeneraci.
Optimální frekvence výměny uhlíkové vložky je jednou za 6 měsíců. Životnost vložky určuje výrobce, pokud ale máte silně znečištěnou vodu, měňte ji raději častěji. Výměna filtrační vložky je snadná a zvládnete ji svépomocí. Nezapomeňte před výměnou vypnout přívod vody před filtrem i na výstupu. Poté pouze vyšroubujte vložku dle návodu a nahraďte ji novou.
Nepodceňujte správný výběr a pravidelnou údržbu vodních filtrů. Pořiďte si kvalitní systém vodní filtrace od kvalifikovaných prodejců. Upřednostněte systémy pro filtrování vody s minimální potřebou údržby, čímž si zajistíte opravdu kvalitní pitnou vodu zcela bez starostí.